Stejné potravinářské výrobky mohou mít napříč jednotlivými zeměmi EU různé složení

22. červen 2011 15.26

Evropská komise potvrdila, že velké koncerny mohou do různých zemí v Evropské unii dodávat stejné výrobky, ovšem s různým složením. Kvalita výrobků co do složení se tak může v jednotlivých zemích výrazně lišit

Podle komisaře pro zdravotnictví a politiku spotřebitele Johna Dalliho "Firmy nemají povinnost uvádět na trh totožný výrobek stejné značky ve všech zemích Evropské unie."

Jednotlivé podniky tak mohou pro méně náročné východní trhy používat ve svých potravinářských výrobcích například náhrady za kvalitní suroviny.

Slováci testovali řadu surovin a výsledek testu ukázal to, co si mnozí spotřebitelé už roky šeptali. "Firmy často posílají nižší kvalitu do nových zemí Evropské unie, kde mají pocit, že se spotřebitelé ještě tak nebrání," informoval předseda Asociace spotřebitelů Slovenska Miloš Lauko. Jak připomněl agrární analytik Petr Havel, s touto skutečností se lze setkat i v Česku. Testovány byly mj. kolové nápoje, káva, čokoláda či koření od globálních výrobců jako jsou Coca-Cola, Kraft Foods, Nestlé, Tchibo, Jacobs či Kotányi.

Podle průzkumu a testů jdou potraviny s nejmenším podílem kvalitních surovin na trh Rumunský, Bulharský, Maďarský a Slovenský. V menší míře pak i na náš domácí trh.